Trendy w dekoracji okien – rolety

by Redakcja 325 odsłon0

Już od momentu pojawienia się na rynku rolety wzbudziły ogromne zainteresowanie. Nie tylko wśród osób zajmujących się dekoracją wnętrz. Rolety zaczęły sukcesywnie wypierać dotychczas stosowane oprawy okien. Estetyka, lekkość oraz funkcjonalność sprawiły, że obecnie większość osób nie wyobraża sobie bez nich mieszkania czy też domu. Zapraszamy zatem na wycieczkę do pełnego piękna świata rolet. Postaramy się także wskazać Wam rozwiązania, które w chwili obecnej wyznaczają trendy w aranżacji okien.

Rodzaje rolet okiennych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy rolety są naturalnym następcą zasłon okiennych. Cechą wspólną obu elementów jest bez wątpienia duże spektrum wyboru rodzajów oraz wzorów. Wśród dostępnych na rynku należy wymienić rolety:

  • zwijane czyli ekranowe,
  • rolety japońskie,
  • rzymskie,
  • austriackie,
  • plisowane,
  • dzień-noc.

Krótką charakterystykę poszczególnych typów rozpoczniemy od rolet zwijanych. Jak sama nazwa wskazuje są one „nakręcane” na specjalną rolkę. W obrębie tego rodzaju możemy wyróżnić rolety

wyposażone w silniczek elektryczny (nawijane automatycznie) lub w łańcuszek (nawijane ręcznie). Ponadto możemy je podzielić na niezabudowane (wolno wiszące, utrzymujące się jedynie na rolce) oraz zabudowane (kasetowe, osadzone w specjalnych prowadnicach).

Rolety ekranowe znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich typach pomieszczeń. Sprawdzają się w mieszkaniach, biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. Ten typ rolet pojawił się stosunkowo najwcześniej. Obecnie widoczny jest powolny spadek ich popularności.

jak wybrać rolety ekranowe do domu

Niesłabnącą popularnością cieszą się również rolety japońskie. Są one często nazywane zasłonami panelowymi. Mają postać długich pasów, o szerokości 40-100 cm, umieszczonych na specjalnej, wielotorowej szynie. Pasy mogą być wykonane z tkaniny lub ze specjalnego materiału o nazwie „woven paper”. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych. Rolety japońskie czynią pomieszczenie bardzo nowoczesnym. Dlatego też należą obecnie do najbardziej popularnych, bardzo często można je spotkać w pomieszczeniach biurowych. Nie bez znaczenia jest także ich zdolność do filtrowania światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia. Efektem tego jest uzyskanie bardzo przytulnej atmosfery.

rolety japońskie na okna

Bardzo ciekawym elementem dekoracji okien są rolety rzymskie. Nie nawijają się one na rolkę, lecz składają falami. Ich płynna regulacja odbywa się przez pociągnięcie specjalnego sznurka. Rolety rzymskie są dodatkowo wzmacniane fiszbinami. To umożliwia ich równomierne składanie. Proste, estetyczne i bardzo uniwersalne – to chyba najbardziej trafne określenia dla tego typu. Dodatkowym atutem jest fakt, że można je uszyć praktycznie z każdej tkaniny. Popularność rolet rzymskich wynika z faktu, że świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i klasycznych. Dlatego też znajdują się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o elementy aranżacji okien.

jak wybrać rolety rzymskie

Czas teraz przyjrzeć się bliżej roletom austriackim. Już pierwsze spojrzenie przywoła w nas wspomnienie tradycyjnych zasłon. Rzeczywiście są do nich bardzo podobne. Różnią się jednak zasadniczo samym mechanizmem rozsuwania. Rolety austriackie zostały wyposażone w system sznurków, który umożliwia podnoszenie ich w sposób łudząco przypominający kurtynę w teatrze. Gdzie sprawdzi się tego typu rozwiązanie? Każdy, kto posiada przestronny salon, urządzony w stylu klasycznym, powinien także wybrać piękne i stylowe rolety austriackie.

rolety austriackie a zasłony

Kolejnym typem rolet, przy którym warto się zatrzymać, są popularne plisy. Występują one w formie harmonijki, która rozciąga się na całej długości okna. Mogą mieć postać rolet wolno wiszących lub kasetowych. Ich ulokowanie w prowadnicach ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku okien dachowych. Rolety plisowe mogą być obsługiwane za pomocą specjalnego uchwytu lub sznurka. Możemy je także podzielić na jednofunkcyjne (zwijane od dołu ku górze) oraz dwufunkcyjne (zwijane w obu kierunkach). Plisy dwufunkcyjne pozwalają na odsłonięcie dowolnej części okna. Ten typ rolet świetnie sprawdza się w przypadku okien o nietypowych kształtach (trójkątne, okrągłe, trapezowe).

rolety plisy

Na koniec krótkiej charakterystyki warto wspomnieć o roletach typu dzień-noc. Jest to stosunkowo nowa forma rolet tekstylnych. Niemniej jednak, obok rolet rzymskich i japońskich, należy w chwili obecnej do najbardziej popularnych trendów aranżacji okien. Omawiany rodzaj ma postać podwójnych rolet, wykonanych z pasów materiału. Ich sposób regulacji daje efekt przypominający tradycyjne żaluzje. Nachodzące na siebie pasy pozostawiają wolne szpary, które umożliwiają płynną regulację dopływu światła do pomieszczenia. Rolety dzień-noc to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach klasycznych jak i nowoczesnych. Można śmiało powiedzieć, że są one przebojem ostatnich miesięcy.

rolety dzień noc zalety

Bogactwo materiałów

Skoro omówiliśmy już typy rolet okiennych, to czas teraz przyjrzeć się materiałom, z których wykonywane są poszczególne produkty. W tym przypadku należy wyróżnić cztery zasadnicze rodzaje, a mianowicie materiały:

  • tekstylne,
  • papierowe,
  • bambusowe i trzcinowe,
  • z folii refleksyjnej.

W przypadku materiałów tekstylnych warto zwrócić uwagę na ich szerokie zastosowanie. Włókna poliestrowe są wykorzystywane w roletach kasetowych, powszechnie spotykanych w biurach. Rolety rzymskie to z kolei możliwość wykorzystania niemal każdej tkaniny, jaką stosuje się do szycia zasłon i firanek. Z powodzeniem możemy tu użyć bawełny, jedwabiu, a nawet jedwabiu haftowanego.

Dobierając materiał tekstylny warto pamiętać, że tkaniny naturalne wykazują mniejszą odporność na zabrudzenie, gniecenie oraz promieniowanie słoneczne. Tak więc osoby ceniące funkcjonalność wybiorą z pewnością sztuczne materiały. Esteci postawią na rolety jedwabne. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to najbardziej popularne są obecnie beże, brązy oraz pastele. Warto też zwrócić uwagę na bogactwo materiałów wzorzystych, które pozwalają na idealne dopasowanie rolet do wystroju wnętrza.

wystrój okien rolety do domu

Kolejny z materiałów, papier, jest powszechnie stosowany do rolet plisowanych. Tani, ekologiczny i lekki materiał gwarantuje jednocześnie prostotę montażu. Dużym atutem jest także brak konieczności ingerowania w ramę okienną. Oczywistą wadą rolet papierowych jest szybkie brudzenie i stosunkowo niska trwałość.

Czas teraz na nieco egzotyczną wycieczkę w świat materiałów z trzciny i bambusa. Jak łatwo się domyślić tego typu rozwiązania są wręcz stworzone dla wnętrz w stylu etno. Ich zaletą jest fakt, że ocieplają pomieszczenie. Z drugiej strony nie zapewniają optymalnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Rolety bambusowe i trzcinowe mają prostą konstrukcję i nie wymagają stosowania zaawansowanych mechanizmów. Co prawda bardzo łatwo osiada na nich kurz, ale jednocześnie są proste w czyszczeniu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ozdobienia tego typu rolet dowolnym nadrukiem. Zatem zamiast wieszać podobiznę ulubionej gwiazdy na ścianie można stworzyć ją w oknie.

Rolety wykonane z folii refleksyjnej przeznaczone są do pomieszczeń o dużym stopniu nasłonecznienia. Bardzo interesującą cechą tego materiału jest fakt, że pozwala on podziwiać świat za oknem, a jednocześnie odbija promienie słoneczne padające z zewnątrz. Folia refleksyjna pozwala zredukować przenikanie energii cieplnej do pomieszczenia aż o 80%. Jak łatwo się domyślić, rolety wykonane z tego materiału doskonale sprawdzą się w biurowcach oraz dużych, przeszklonych pomieszczeniach.

Wybór rolet dostępnych na rynku jest naprawdę ogromny. Na które warto się zdecydować?

Obecne trendy w aranżacji wnętrz jednoznacznie wskazują na rolety japońskie, rzymskie oraz typ dzień-noc. W kwestii materiałów warto postawić na dobrej jakości tkaniny w odcieniach beżu, brązu i pasteli. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem są także rolety bambusowe i trzcinowe. Z wykorzystaniem tych elementów wyposażenia wnętrz Wasze domy i mieszkania nabiorą zupełnie nowego wyrazu.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

19 − four =