Art déco – co charakteryzuje ten styl we wnętrzach?

by Redakcja 450 odsłon0

Łazienka w stylu Art déco

Art déco był bardzo popularny w Ameryce i Europie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, co stanowi wyraźny kontrast do inspirowanego naturą art nouveau, który go poprzedzał. Podobnie jak każdy wcześniejszy styl art déco wpływał na wszystkie obszary dekoracyjne i sztukę. Uważano go za bardzo elegancki, funkcjonalny i nowoczesny. Szybko stało się popularnym stylem aranżacji wnętrz.

 

Wielkie wrażenie różnym kosztem

W wystroju wnętrz, podobnie jak w architekturze, art déco polegał na stworzeniu wielkiego wrażenia. Pogrubiona geometria, wzory o twardych kątach i wyraźne upodobanie do symetrii w projekcie nawiązywały do przemysłu i zmian, które zachodziły w tym zakresie. W tym samym czasie na szeroką skalę zajęto się wydobyciem złota, stali i wielu kosztownych materiałów

Jakie materiały w art déco?

Niektóre materiały pojawiają się coraz częściej w aranżacji wnętrz w stylu art déco: stal nierdzewna, lustra, chrom, szkło, lakier, drewno, a nawet imitacje egzotycznych skór takich jak skóry rekina czy zebry. Popularne było i jest sięganie po materiały drogie, trudnodostępne, które podkreślają wysoki status nabywcy. Zalicza się do nich heban, marmur i rzadkie gatunki drewna.

Wspólne tematy

Istnieje kilka tematów, które pojawiają się regularnie w stylu art déco. Zawierają one:

  • liście, gałęzie i pióra,
  • akty,
  • trapezy,
  • stylizowane zwierzęta,
  • znaczki i zygzaki,
  • rozbłyski słońca,
  • ostre krawędzie inspirowane wieżowcami.

Popularne kolory

Kolory w stylu art déco są uderzające i odważne z wieloma kontrastami. Jasne i głębokie odcienie żółtego, czerwieni, zieleni, błękitu lub fioletu. Często wykorzystywano wcześniej zupełnie nie spotykane połączenia np. różu z srebrem, czernią i chromem.

Jak wykorzystać art déco w dzisiejszych wnętrzach?

Jeśli chcemy czegoś delikatnego, użyjmy kremowych i pastelowych odcieni, które często były używane w salonach, jadalniach i sypialniach. Te kolory kontrastują pięknie z wypolerowanym drewnem i lakierowanymi meblami, które były niezwykle modne w tamtym okresie.

W celu uzyskania dodatkowego wrażenia należy ozdobić pokoje poduszkami w mocnych, kontrastujących kolorach. Pamiętajmy o tym, że słowo klucz w przypadku art déco to „odwaga”. Możemy eksperymentować z kolorami i stawiać na najmniej oczywiste rozwiązania.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

seventeen + eighteen =