Wiszący kwietnik – jak go wykonać?

by Redakcja 254 odsłon0

różowy, wiszący kwietnik

Wiszący kwietnik może służyć do zaakcentowania frontowej ściany werandy lub do  uzupełnienia pustej ściany. Niezależnie od celu, oferuje on możliwość zabawy z kombinacjami roślin, tworząc tym samym niezwykłą ozdobę. Wiszący kwietnik może być dobrym sposobem na poszerzenie ogródka i jest to również jeden z najprostszych sposobów uzyskania harmonii między domem a jego otoczeniem.

 

Od czego zacząć budowę wiszącego kwietnika?

Wybierzmy właściwą doniczkę. W tym przypadku wielkość ich ma największe znaczenie. Objętość kwietnika jest bezpośrednio związana z ilością wody, jaką możemy dostarczyć roślinom. Jeśli wybierzemy zbyt mały kosz, będziemy musieli kilka razy dziennie uzupełniać wodę, z kolei zbyt duży może zaburzyć proporcje między werandą a ogrodem.

Kiedy kupimy właściwą donicę należy zająć się jej uzupełnieniem. Oprócz gleby potrzebować będziemy materiału, który umożliwi swobodny przepływ wody i powietrza, a jednocześnie zabezpieczy rośliny przed gniciem i obumieraniem. Możemy wybierać spośród:

  • Mchu, który ładnie wygląda, ale jest żmudny w pracy i oferuje ograniczoną zdolność utrzymywania wody.
  • Wkładek drewnianych, które są atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny, ale są grube, przez co nie można z nich korzystać w przypadku małych doniczek.
  • Agrowłóknina jest stosunkowo nowym produktem, który łączy w sobie najlepsze z obu światów. Wykonana jest z barwionych, przetworzonych włókien bawełnianych, które są wszyte do cienkiej, zielonej folii z tworzywa sztucznego. Małe otwory igły umożliwiają odprowadzanie wody, a mimo to plastikowa membrana oszczędza większość wilgoci na rośliny.

Zabezpieczenie przed upadkiem

Kiedy wypełnimy już nasze kwietniki czas je zawiesić. W tym celu możemy użyć wielu materiałów, jednak najlepiej prezentować się będą te naturalne. Problem jednak polega na tym, że większość z nich nie jest na tyle trwała, by wytrzymać wieloletnie narażenie na trudne warunki atmosferyczne. Kompromisem będzie tutaj wybór metalowych łańcuchów – jeśli wybierzemy cienkie, o szerokich splotach, to nie przytłoczą zwiewności i delikatności wiszącego kwietnika.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

nine − 2 =