Moodboard – stwórz własną tablicę inspiracji

by Redakcja 385 odsłon0

tablica-inspiracji-diy

Aranżację każdego wnętrza w domu lub mieszkaniu warto zacząć od zgromadzenia wszystkich inspiracji i pomysłów. W tym zadaniu może Ci pomóc na przykład moodboard. Jaka jest idea tego rozwiązania? Przeczytaj w tym artykule.

Czym jest moodboard

Moodboard (w dosłownym tłumaczeniu tablica nastrojów) to zbiór zdjęć, kolorów, materiałów i obrazów, który pozwoli Ci zobaczyć, jak finalnie mogą wyglądać Twoje wnętrza. To sposób bardzo często wykorzystywany przez grafików lub projektantów. Taką tablicę inspiracji możesz stworzyć także dla siebie.

Moodboard rzeczywisty

Namacalny moodboard wykonasz ze wszystkich materiałów, w których znajdujesz jakąkolwiek inspiracje. To mogą być na przykład:

  • wycinki z gazet,
  • wydrukowane zdjęcia,
  • kawałki materiałów,
  • fragmenty paneli podłogowych lub płytek,
  • sznurki, liście i inne tego typu drobiazgi.

Dzięki takiemu zbiorowi łatwiej przyswoisz styl, który chciałbyś wprowadzić do swojego mieszkania. Im więcej elementów zgromadzisz, tym Twoja tablica będzie dokładniejsza i lepiej odda Twoje wyobrażenia. Będzie to pomocne np. w czasie współpracy z projektantem wnętrz. Nie bój się wprowadzać do niej zmian. Zawsze możesz odjąć jakiś element lub dodać coś, co akurat Ci się spodobało.

Moodboard wirtualny

Nie masz zdolności manualnych? Lubisz wirtualne listy i zestawienia? Dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie stworzenie moodboardu na komputerze. Materiały najlepiej zbierać poprzez zapisywanie zdjęć, które znajdziesz w Internecie. Aby stworzyć swoją wirtualną tablicę inspiracji wystarczy, że będziesz miał dostęp do takich programów, jak Paint lub PowerPoint. Jeżeli jesteś bardziej zaawansowany w kwestiach graficznych, możesz spróbować zrobić to w Photoshopie lub specjalnym programie przeznaczonym do tworzenia tego typu tablic.

O czym należy pamiętać, tworząc tablicę inspiracji

Tworzenie moodboardu zacznij od wybrania jednego lub dwóch kolorów bazowych. Do nich będziesz bowiem dobierał zasłony, podłogi, meble, oświetlenie oraz inne dodatki. Możesz także zdecydować się na jeden motyw, który będzie dominował w Twoim wnętrzu. Może to być motyw roślinny, zwierzęcy, historyczny czy podróżniczy. Zaaranżowane wnętrze ma wprawiać Cię przede wszystkim w dobry nastrój, dlatego pamiętaj, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu motywów. Lepiej skupić się na jednym wzorze lub kolorze i do niego dobierać pozostałe elementy. Jeżeli na przykład podobają Ci się wnętrza w stylu skandynawskim, to na Twojej tablicy inspiracji mogą się znaleźć:

  • minimalistyczne wnętrza pomalowane na biało, szaro lub beżowo,
  • podłogi z jasnego drewna,
  • szklane lub metalowe lampy,
  • tekstylia z lny, wełny lub bawełny.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 × three =