Samodzielnie wybuduj wymarzony taras – to niezwykle proste!

by Redakcja 269 odsłon0

Lato to wspaniała okazja na to, by upiększyć swój ogród i zainstalować zjawiskowy taras. Wbrew pozorom nie wymaga to ogromnych nakładów finansowych i fachowej wiedzy – wystarczą drewniane deski, podstawowe narzędzia i zapał do pracy. W kilka dni będziemy w stanie stworzyć użyteczną i estetyczną przestrzeń, w której będziemy mogli relaksować się w ciepłe dni.

Od czego zacząć?

Najważniejsze jest zaplanowanie nawierzchni. Pierwszym krokiem powinno być rozrysowanie szkicu, dzięki któremu zorientujemy się, ile desek tarasowych potrzebujemy. Następnie należy rozłożyć listwy, aby oznaczyć krawędź planowanego tarasu, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać. Kierunek ułożenia desek drewnianych również ma znaczenie. Ustawione pod kątem prostym do domu zwracają uwagę na ogród. Mocowane równolegle do ściany podkreślają szerokość tarasu.
Drewniany taras

Harmonogram pracy

Aby odpowiednio przygotować podłoże potrzebujemy kołków i sznurka, które będą stanowiły chwilową granicę naszego tarasu. Gdy już jesteśmy pewni umiejscowienia zaczyna się najważniejsza część pracy. Najpierw dokładnie oczyszczamy teren. Ramy tarasu należy układać na fundamencie betonowym, a nie bezpośrednio na glebie. W tym celu można samemu zrobić zaprawę, ale łatwiej jest skorzystać z gotowych płyt betonowych.

Zewnętrzną ramę tarasu tworzy się z belek mocowanymi 100mm śrubami ze stali nierdzewnej i klejem zewnętrznym. Uzupełniamy je wewnętrznymi elementami, dzięki czemu otrzymujemy stabilny szkielet, na którym będą mogły spocząć już deski tarasowe . Najlepiej układać je w odstępach 5 mm (w przybliżeniu szerokość śruby mocującej). Ma to zasadnicze znaczenie dla wentylacji i umożliwia naturalne odkształcanie się desek drewnianych spowodowane opadami lub promieniami słonecznymi. Najpierw mocujemy końce desek, następnie używamy wkrętów na ich środkach.

Dodatkowe warianty

Pamiętajmy o tym, że deski tarasowe można instalować ukośnie, aby tworzyć ciekawe wzory. Jeśli nasze fundamenty są odpowiednio stabilne i wysokie, to bez problemu wytrzymają również nacisk balustrad. Dla uzyskania większej harmonii można wykorzystać w tym celu ten sam rodzaj drewnianych desek, których użyliśmy jako podłoże.

Alternatywą dla desek drewnianych mogą być dobrej jakości tarasowe deski kompozytowe WPC, które znajdziecie na stronie internetowej naszego partnera.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 × two =