Pomysł na zieleń w mieszkaniu – elementy dekoracyjne

by Redakcja 422 odsłon0

Zielony kolor w kuchni

Kolor zielony działa bardzo pozytywnie na układ nerwowy człowieka, jest źródłem dobrego samopoczucia i wrażliwości emocjonalnej. W każdym domu powinien znaleźć się wyraźny akcent w tym kolorze, szczególnie w salonie i sypialni, w których spędzamy najwięcej czasu odpoczywając  i relaksując się.

Kojące i antystresowe działanie koloru zielonego nie jest żadną nowością, jednak warto mieć go na uwadze także dobierając dodatki do swojego mieszkania. Odcienie zielonego wnętrza wpływają na zachowanie człowieka, pomagają rozluźnić się po ciężkim dniu i zebrać siły na następny, a także dają poczucie bezpieczeństwa. Kolor oliwkowy, butelkowy i szmaragdowy kojarzą się z ciepłem promieni słonecznych, letnim biwakowaniem, a także spokojnymi leśnymi ścieżkami i bezkresem dzikich łąk.  Chcąc wprowadzić do mieszkania harmonię, trochę ciepła i świeżości powinniśmy użyć stonowanej zieleni jednak wciąż wyraźnej, na przykład odcień młodej trawy, limonki czy dojrzałej gruszki.

Zielona aranżacja - pokój studenta, jasny z łóżkiem i biurkiem, nowoczesny

  1. Zieleń w mieszkaniu optycznie powiększy pomieszczenie i doskonale sprawdzi się w pokoju osób z podwyższonym poziomem energii. Kolor ten może zostać użyty w różnych formach, najprościej jednak jest zainwestować w żywe kwiaty doniczkowe. Doskonale sprawdzą się rośliny o dużych liściach i rozpiętości łodyg, takie jak popularna Difenbachia, azjatycka Dracena sandera oraz różne odmiany Fikusa.
  2. Inną możliwością jest zainstalowanie zielonych zasłon lub rolet, szczególnie w dużych pomieszczanych. Rozwiązanie to będzie świetnie komponowało się z jasnym kolorem ścian oraz widokiem za oknem. Zasłony pozwalają na większą swobodę w aranżacji poprzez całą gamę kolorów, rodzajów tkanin oraz formatów.
  3. Doskonałym pomysłem, aby urozmaicić wnętrze o zielone akcenty są drobne dekoracje. Wnętrze całkowicie odmienią wazony, koce oraz poduszki z wzorem soczystych liści. Takie elementy mogą wydawać się mało znaczące, jednak właśnie dodatki są kluczem do estetycznego wystroju.
  4. Jeżeli mieszkanie jest jasne i dominuje w nim jedna barwa to można pozwolić sobie na wyraźniejsze zaznaczenie koloru zielonego w aranżacji. Oznacza to, że warto zdecydować się na ukajający akcent, który od razu przykuje wzrok, jak na przykład dywan. Kolejnym elementem, który będzie wyróżniał się na tle bladych ścian będzie krzesło do biurka, bądź pufy w salonie.
  5. W kuchni wprowadzenie zieleni jest bardzo proste. Doskonale sprawdzą się zioła i przyprawy doniczkowe wystawione na nasłonecznionym parapecie. Najczęściej jednak chcąc uzyskać przewagę danego koloru w kuchni, wymienimy drobne akcesoria, tj. kubki, pojemniki na sól, cukier, oliwę czy chlebak. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z zielonymi dodatkami, ponieważ pomieszczenie może stać się zbyt przesycone.
  6. Aby ożywić wystrój łazienki warto dodać kilka z pozoru niewielkich akcentów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są ręczniki, na przykład w kolorze delikatnej mięty, a do tego dozownik do mydła czy kubki na szczotki do zębów.

Wybór nasycenia zielenią zależy od wielkości pomieszczenia, ilości wpadającego światła oraz przede wszystkim od naszego gustu. Ważne jest natomiast, by nie mieszać kilku odcieni jednego koloru w tym samym pomieszczeniu, ponieważ będzie to działało rozpraszająco i nieestetycznie. Dobrą wiadomością jest fakt, że kolor zielony stał się ostatnio bardzo popularny, dlatego odnalezienie konkretnych wzorów i kształtów nie powinno stanowić problemu.

 

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

17 − 4 =